سمپرویوم


  سمپرویوم
سمپرویوم

سمپرویوم

گیاه سمپرویوم بومی افریقا و اروپاست،از نظر ظاهری شکلی شبیه به   رز دارد.برگها یی تخم مرغی شکل فاقد ساقه و در انتها به هم چسبیده اند و گلهای آن  به صورت خوشه ای  است.
سمپرویوم به خوبی در مقابل سرما مقاومت می کند و به تجربه دیده شده حتی در زمستان های سرد در نواحی مانند استان البرز قادر به حیات می باشد.
اصولا این دسته از گیاهان بیشتر ازاینکه همراه  با کاکتوس ها نگهداری می شوند،برای کاشت در فضای سبز بخصوص در باغ های صخره ای کاربرد دارند.به گرما حساس بوده و در هوای خنک و خاک با زهکشی بالا به خوبی رشد می کنند،تکثیر آنها از طریق بذر و پاجوش جانبی می باشد.
تکثیر از طریق بذر به زمان به زمان طولانی و شرایط خاصی نیاز دارد ولی این گیاهان در مکان های خنک به راحتی از طریق پاجوش تکثیر می شوند.
در فصول گرم نگهداری آنها مشکل بوده و معمولا برگهای قسمت زیرین آنها روبه خشکی می رود ،چنانچه مایلید سمپرویوم ها را تکثیر و تولید نمایید بهتر است از گلدان های سفال بدون لعاب و در فصول گرم در مکان های سایه و فضای آزاد نگهداری کنید،سمپرویوم رادر گلدان سفال نیاز به آب بیشتری دارند. در گونه هایی از سمپرویوم با تغییر درجه حرارت و سرد شدن نوک برگها از سبزی به رنگ قرمز تغییر شکل می دهد.
این گیاه را می توان روی بدنه خارجی کوزه که دارای روزنه های کوچک به قطر 1 الی 2 سانتی متر کاشت  شود،درون کوزه را پر از خاک نمایید.ریشه گیاه را از حفره ی ایجاد شده به داخل هدایت کنید،پس از استقرار گیاه  بواسطه رطوبت موجود در بدنه کوزه  رشد و نمو نموده و سریعا تکثیر می شود.
شکل ظاهری سمپرویوم و اچوریا بسیار شبیه به هم می باشد،معمولا سمپرویوم در شرایط مناسب توده های بسیار زیبایی ایجاد می نماید،البته گل های آنها به زیبایی گل اچوریا نمی باشد.
چنانچه سمپرویوم در محیط گلخانه ای همراه با کاکتوس ها نگهداری می شوند بهتر است در قسمتهای کم نورتر قرار بگیرند.آبیاری مداوم در گلخانه و اسپری نمودن آب روی آنها می تواند به گیاه آسیب برساند،چنانچه سمپرویوم در فضای آزاد  باشد آبیاری به صورت بارانی و اسپری برای آنها مشکل ایجاد نمی کند.
چند گونه معروف سمپرویوم عبارتند از:
s.arrachnoideum1- آراکنوایدئوم
2-تکتوروم:دارای برگ های پوشیده از کرک و متمایل به قرمز
برای سهولت در نگهداری انواع سمپرویوم رعایت نکات زیر ضروری است:
خاک با زهکشی مناسب و بافت درشت
نگهداری در فضای آزاد در تمامی فصول(در مکان های  نیمه سایه)
آبیاری مناسب در حد نیاز
حذف برگهای خشکیده قسمت های زیرین
کم نمودن پاجوش های جانبی در زمان مناسب
تماس با مدیریت
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp